Українські січові стрільці

Добровольчий український легіон у складі австро-угорської армії.
1914–1918
Шрифт:
Old Kharkiv
Дизайнер(ка):
«Ой у лузі червона калина похилилася, чогось наша славна Україна зажурилася»
Якщо ви буквально проспівали цей рядок, вітаємо: вам знайомий гімн Українських січових стрільців. Саме УСС, або «усусуси», готові були й калину підняти, і Україну розвеселити, і відсіч ворогу дати. Зокрема, російському ворогу.
Українські січові стрільці стали першим за два століття українським національним бойовим підрозділом після битви під Полтавою в червні 1709 року. Коли ж на початку 1910-х відчувалося наближення великої війни, розділена поміж імперіями прогресивна молодь почала обговорювати, як діяти. Домовились: якщо Австро-Угорщина та Російська імперія опиняться по два боки фронту, обрати перших. Бо там українське суспільство мало хоч якісь шанси вижити, попри окупаційний характер обох влад.
У серпні 1914 року, з початком Першої світової, сформована напередодні Головна українська рада закликала долучитись до УСС. Тоді серед українців відгукнулися аж 28 тисяч добровольців. Австро-угорське військо дозволило відібрати лише 2500, більшість з яких були геть юнаками.
УСС відзначились у десятку битв, розбивали і змушували відступати російського ворога.

«Усусуси» всіляко пробували пробудити національний дух. Куди б вони не заходили — там намагались знайти осередок українства.
Займалися пресою, бо більшість з них були випускниками університетів і гімназій. Просували культуру — і ще раз увійшли в історію своїми популярними й життєствердними стрілецькими піснями. Попри підданість австро-угорській армії, намагалися допомагати місцевим. Вони робили це, бо були на рідній землі — так, окупованій, але з надією на визволення в майбутньому.
Фактично Українські січові стрільці заклали підвалини до відновлення нашої держави. Вони захищали співгромадян у часи, коли російський ворог міг завдати шкоди в найжорстокіших виявах — як і ЗСУ захищають українців сьогодні, у часи вже здобутої за століття незалежності.
Січові стрільці жадали волі, а тільки воля може здолати тотальне зло.
Історія Українських січових стрільців важлива як доказ: у будь-які часи, за будь-яких обставин українці прагнули свободи й незалежності. А ще воліли рухатися на захід, бо тільки там це прагнення реально було б утілити. Навіть якщо для того потрібно було взяти до рук зброю та платити ціною власного життя в бою.
Шрифт:
Old Kharkiv
Наступна літера та подія

Українські січові стрільці
Проєкт у
соцмережах
Щедрик

Конституція Орлика

Фальц-Фейн та «Асканія»

Будинок «Слово»

Юзівка

Фальц-Фейн та «Асканія»

Воля

Хрещення Русі

Будинок «Слово»

Маріуполь

Запорізька Січ

«Як умру, то поховайте...»

Кримські татари, караїми та кримчаки

Юзівка

Данило Галицький

Українські січові стрільці

Запорізька Січ

Воля

Тризуб Володимира Великого

Маріуполь

Голодомор

Данило Галицький

Фальц-Фейн та «Асканія»

Кримські татари, караїми та кримчаки

Юзівка

Пересопницьке Євангеліє

Їжак протитанковий

«Енеїда» Котляревського

Будинок «Слово»

«Сміливі завжди мають щастя»
