«Лісова пісня»

Magnum opus видатної української письменниці Лесі Українки, один зі знакових творів українського модернізму.
1911
Шрифт:
Palitura (Semi bold)
Дизайнер(ка):
«Ні, я жива, я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає!»
Ці слова з «Лісової пісні» багато в чому стали пророчими. Драма-феєрія, написана Лесею Українкою у 1911 році, давно стала класикою, а водночас її досі живо інтерпретують. Твір з’явився на зламі літературних та історичних епох, ознаменувавши розвиток українського модернізму.
Леся Українка, або Лариса Петрівна Косач, — канонічна для нашої літератури постать. Її вивчають у школі, її ім’я знайоме кожному українцю, на її честь названі вулиці та театри. Це цілком справедливо, адже і життя, і творчість вона віддала Україні.

Майбутня письменниця народилась у дворянській родині Косачів. Шляхетне походження Лесі Українки багато в чому визначило її творчість. Мати — Олена Пчілка, теж була письменницею. А Михайло Драгоманов, дядько Лесі, — науковцем і громадським діячем.
Починала Леся Українка як поетеса. Свій перший вірш «Надія» вона написала у 9 років під враженням від заслання тітки до Сибіру. «Ні долі, ні волі у мене нема, / Зосталася тільки надія одна: / Надія вернутись ще раз на Вкраїну, / Поглянути ще раз на рідну країну…» — писала дівчина.
Попри плідну працю й успіхи, Леся відчувала, що поезія для неї замала, й перейшла до драми. «В катакомбах», «Кассандра», «Камінний господар», «Бояриня» — драматичний спадок Лесі Українки значний.
Вже перший її твір — «Блакитна троянда» — засвідчив входження письменниці у модерний світ. Тут вона розмикала межі традиції й відходила від ідеї зображення в літературі лише народу. Це був крок до актуальних тенденцій в європейській культурі.

Головною драмою Лесі Українки стала «Лісова пісня». Цей твір може здатись історією про нещасне кохання лісової феї та сільського парубка, але лише на перший погляд. Неоромантична драма-феєрія насправді насичена історіософією, має щільну образну систему і пропрацьовану символіку. Леся Українка пише про модерне світовідчуття і пошуки митцем свого голосу, ба більше — жіночого голосу, який уособлює головна героїня Мавка.
І це, певно, найважливіше, що варто розуміти про творчість Лесі Українки, яка була однією з перших і наймогутніших українських модерністок.
Жінкою, що увійшла в літературний канон, — таке рідко зустрінеш в європейській літературі. Феміністкою. Письменницею, яка спростовувала меншовартість української культури.

«Лісова пісня» — для українців дещо глибше, ніж твір зі шкільної програми. Це наш голос у світі літератури та, всупереч усім жорнам історії, ознака стоїчності й гідності українського народу.
Це віра — ми будемо жити, бо маємо в серцях те, що не вмирає.
Шрифт:
Palitura (Semi bold)
Наступна літера та подія

«Лісова пісня»
Проєкт у
соцмережах
Щедрик

АН-225 «Мрія»

Шлях із варяг у греки

Будинок «Слово»

Українські січові стрільці

Фальц-Фейн та «Асканія»

«Як умру, то поховайте...»

Пересопницьке Євангеліє

Кримські татари, караїми та кримчаки

Тризуб Володимира Великого

Запорізька Січ

Будинок «Слово»

Тризуб Володимира Великого

Їжак протитанковий

Воля

Українські січові стрільці

«Як умру, то поховайте...»

Квітка Цісик

«Наша армія, наші хранителі»

Георгій Ґонґадзе

Голодомор

Тризуб Володимира Великого

Українські січові стрільці

АН-225 «Мрія»

Референдум 1991 року

Пересопницьке Євангеліє

«Сміливі завжди мають щастя»

Запорізька Січ

Їжак протитанковий

Шлях із варяг у греки
