Георгій Ґонґадзе
Журналіст, громадський діяч, засновник інтернет-видання «Українська правда».
1969–2000
Шрифт:
Ponzu (Semi bold)
Дизайнер(ка):
Резонансне вбивство Георгія Ґонґадзе розбурхало громадянське суспільство та спричинило перші масові протести в незалежній Україні. До загибелі опозиційного журналіста виявилися причетними тодішні посадовці, українці ж зажадали підзвітності влади. Це стало невідворотним моментом становлення незалежної журналістики в нашій країні.
Георгій Ґонґадзе був досвідченим журналістом грузинського походження, який завжди пишався своїм корінням. Він одним із перших почав розбудовувати в Україні культуру незалежних ЗМІ. Спочатку працював як медійник у Львові, а потім — у Києві. За життя він не був «великомучеником свободи слова», як прийнято зображувати зараз.
Проте Ґонґадзе щиро прагнув створити в Україні простір для вільного вираження думок і плюралізму.
Оприлюднені записи розмов Леоніда Кучми з тодішнім міністром внутрішніх справ, які в народі прозвали «Кучмагейтом», пролили світло на жахливе вбивство Георгія Ґонґадзе — засновника популярного нині видання «Українська правда».
Обвинувачений у злочині ексгенерал Олексій Пукач назвав причиною вбивства «неповагу до президента Кучми».
Обезголовлене тіло Ґонґадзе знайшли в лісосмузі Київської області 2 листопада 2000 року, а саму голову — лише через 9 років. Новина про загибель журналіста сколихнула країну — великими містами прокотилася хвиля протестів під гаслом «Україна без Кучми». Можливо, саме цей розголос поклав край розбудові кучмівського авторитаризму — кучмізму.
Виконавців вбивства Ґонґадзе зрештою притягнули до відповідальності, але замовників злочину так і не покарали. Принаймні так вважає родина загиблого журналіста й активна частина громадянського суспільства.
Історія з гучним політичним вбивством журналіста привчила нас ставити владі критичні питання — про демократію, свободу слова та європейські цінності. Також вона стала для народу України тестом на зрілість — ми не дозволили вбивцям безкарно царювати, але й не змогли домогтися повної справедливості.
Вже через 10 років після смерті Георгія Ґонґадзе країна знову постала перед ризиком авторитаризму, який, втім, успішно поборола і зберегла незалежні медіа.
Шрифт:
Ponzu (Semi bold)
Наступна літера та подія
Георгій Ґонґадзе
Проєкт у
соцмережах
Щедрик
Воля
«Наша армія, наші хранителі»
Живий ланцюг
Хрещення Русі
Фальц-Фейн та «Асканія»
Будинок «Слово»
Іван Франко
Воля
Чорнобильська катастрофа
Запорізька Січ
«Йой, най буде!»
Данило Галицький
Живий ланцюг
Георгій Ґонґадзе
Українські січові стрільці
«Йой, най буде!»
Воля
Пересопницьке Євангеліє
Кримські татари, караїми та кримчаки
Голодомор
Фальц-Фейн та «Асканія»
Хрещення Русі
АН-225 «Мрія»
«Енеїда» Котляревського
Пересопницьке Євангеліє
Пересопницьке Євангеліє
«Як умру, то поховайте...»
Живий ланцюг
Українські січові стрільці