Фальц-Фейн та «Асканія»
Землевласник Фрідріх Фальц-Фейн прагнув зберегти природу степу та вимираючі види тварин, тож заснував «Асканію-Нову» — найстаріший біосферний заповідник в Україні.
1926–1927
Шрифт:
Irpin Type (Medium)
Дизайнер(ка):
Український степ — важлива складова нашої культурної спадщини. Два століття тому його природні ресурси нещадно експлуатували колоністи. Але у XIX столітті один з їхніх нащадків вирішив зберегти справжній неораний степ. Так з’явилась «Асканія-Нова». Сьогодні це один із найстаріших біосферних заповідників у Європі й унікальне місце, де збережена флора та фауна дикого степу.
За 200 кілометрів від Херсона можна побачити тварин мало не з усього світу. Для збереження видів сюди завезли зебр, антилоп гну, буйволів, верблюдів і страусів.
«Асканія-Нова» постраждала під час німецької окупації, страждає і тепер під час російської.
Вже півтора року заповідник окуповано російськими військами. Весь цей час українським працівникам вдавалося не йти на співпрацю з загарбниками й опікуватись тваринами. Але нещодавно росіяни призначили власного директора й оголосили заповідник своїм. Що буде з ним далі — невідомо. Втім, Асканія вже переживала великі потрясіння.
Історія «Асканії-Нови» почалась у XIX столітті. Один німецький герцог попросив Ніколая І дозволити йому заснувати колонію на узбережжі Азовського моря. Імператор погодився, і в 1828 році герцог придбав ці землі для розведення мериносових овець за дуже вигідних умов. Володіння отримали назву Асканія-Нова: на честь маєтку Асканія, що колись належав предкам герцога на батьківщині.
Справи у землевласника йшли не дуже, і врешті-решт землі довелося продати. Новим власником став інший німець — Фрідріх Фейн, чия донька одружилася з Іоганном Ґотлібом Фальцем, і подружжя об'єднало прізвища. До кінця століття Фальц-Фейни стали найбільшими землевласниками півдня. Основний прибуток їм приносило вівчарство.
Змінив ці краї онук Фрідріха Фейна — Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн, який ще з дитинства цікавився зоологією та ботанікою. Наприкінці 1890-х він віддав частину своїх пасовищ під ботсад і зоопарк. Метою Фрідріха Фальц-Фейна було зберегти природу степу та деякі вимираючі види тварин, наприклад, коня Пржевальського з Монголії.
У 1917 році Фрідріха Фальц-Фейна заарештували більшовики, а у 1941-му заповідник розграбували німці. Щоб відновити «Асканію-Нову», знадобилося понад 40 років. Від свого заснування й донині «Асканія-Нова» була не тільки біосферним заповідником, а ще й зоологічним та ботанічним садом і науково-дослідним центром.
«Асканія-Нова» — один із прикладів того, наскільки різноманітна природа України.
Інші біосферні заповідники — Карпатський, Чорноморський, Дунайський та Чорнобильський — також оберігають власні унікальні ділянки дикої природи. Їх відвідування означає подорож від букових пралісів через дунайські плавні до приморського степу.
І все це розмаїття — одна з візитівок України та причина боротися з ворогом попри все.
Шрифт:
Irpin Type (Medium)
Наступна літера та подія
Фальц-Фейн та «Асканія»
Проєкт у
соцмережах
Щедрик
Георгій Ґонґадзе
Іван Франко
Їжак протитанковий
Воля
Фальц-Фейн та «Асканія»
Данило Галицький
Хрещення Русі
«Лісова пісня»
«Як умру, то поховайте...»
Запорізька Січ
Ирій, индик та ирод
«Сміливі завжди мають щастя»
АН-225 «Мрія»
«Як умру, то поховайте...»
Українські січові стрільці
Їжак протитанковий
Живий ланцюг
«Наша армія, наші хранителі»
АН-225 «Мрія»
Голодомор
«Лісова пісня»
Живий ланцюг
Данило Галицький
Пересопницьке Євангеліє
Пересопницьке Євангеліє
«Як умру, то поховайте...»
«Пливе кача по Тисині…»
Голодомор
«Сміливі завжди мають щастя»