Чорнобильська катастрофа
У ніч на 26 квітня 1986 року на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС стався вибух, який повністю зруйнував реактор. Ці події — болюча дата в історії України та важка спадщина для майбутніх поколінь.
1986
Шрифт:
Shtozer (800 expanded)
Дизайнер(ка):
Першими саме мешканці Прип’яті відчули на собі, на що здатен «мирний атом», а згодом радіаційного впливу зазнала й уся Європа. Тієї ночі в повітрі опинилося 50 мільйонів кюрі радіоактивних речовин.
І навіть попри такі показники рятувати людей у перші дні катастрофи ніхто не поспішав.
Пожежники, які першими прибули на місце події, навіть не мали спеціального обладнання. Їх не попередили про те, що не просто горить будівля АЕС, а вщент зруйновано реактор. Для більшості надзвичайників і в наступні дні виклик на ЧАЕС завершився трагічно. Всередині четвертого енергоблока вогонь вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли переважна частина графіту згоріла.
Вітер погнав викиди з ЧАЕС через Білорусь та Литву на Швецію та Фінляндію і поширював далі територією Європи. Саме Швеція першою відреагувала на підвищення рівня радіації в повітрі й вимагала від радянського уряду пояснень.
Приховувати факт аварії ставало дедалі важче — утім, радянська влада робила це до останнього.
Поки над Київською областю вирувала радіаційна хмара, компартія влаштувала багатотисячні першотравневі демонстрації. Як наслідок — столичні лікарні переповнилися людьми з променевою хворобою. Загалом внаслідок Чорнобильської катастрофи постраждало близько 5 мільйонів осіб, забруднено радіоактивними нуклідами понад 5 тисяч населених пунктів Білорусі, України та Росії. Але про це не можна було говорити: поширення будь-якої інформації про Чорнобиль органи КДБ розцінювали як наклепи.
Евакуйовувати перших постраждалих почали лише 3 травня, усі їхні діагнози тримали під грифом «таємно», а іноземних журналістів, які хотіли висвітлити ці події, переслідували.
Чорнобильська катастрофа за сукупністю наслідків стала найбільшою техногенною катастрофою в історії людства.
Україна втратила значну частину природно-економічного потенціалу, успадкувала від СРСР зруйновану ЧАЕС та разом із міжнародною спільнотою мала шукати рішення для нових безпекових викликів. Необхідно було замінити так званий «саркофаг» над реактором і побудувати нове сховище для відпрацьованого ядерного палива. Підтримка життєдіяльності АЕС і ліквідація наслідків — це роки роботи та мільйони доларів, які треба вкладати до сьогодні.
Через 37 років після аварії на ЧАЕС питання радіаційної безпеки актуальне знов. За понад три тижні в окупації російської армії підприємство порушило свою роботу. Окупанти викрали обладнання, побутову техніку, пошкодили будівлі, а ще — замінували за собою територію.
Катастрофа може повторитися, тільки тепер в іншому регіоні країни. Російські війська шантажують світ підривом Запорізької АЕС — найбільшої в Європі та третьої у світі за потужністю. Українці ж сподіваються, що світова спільнота не дозволить статися «другому Чорнобилю», наслідки якого даватимуться взнаки ще багато років.
Шрифт:
Shtozer (800 expanded)
Наступна літера та подія
Чорнобильська катастрофа
Проєкт у
соцмережах
Щедрик
«Йой, най буде!»
Георгій Ґонґадзе
«Як умру, то поховайте...»
Запорізька Січ
Фальц-Фейн та «Асканія»
Ирій, индик та ирод
Маріуполь
Георгій Ґонґадзе
«Наша армія, наші хранителі»
Запорізька Січ
Данило Галицький
Голодомор
Ирій, индик та ирод
«Сміливі завжди мають щастя»
Українські січові стрільці
«Пливе кача по Тисині…»
Іван Франко
Будинок «Слово»
«Як умру, то поховайте...»
Голодомор
Юзівка
«Йой, най буде!»
АН-225 «Мрія»
«Сміливі завжди мають щастя»
Пересопницьке Євангеліє
Чорнобильська катастрофа
Їжак протитанковий
Шлях із варяг у греки
Ирій, индик та ирод